Istrie nejen na pláži

Ať už s námi vyrazíte do Lanterny, nebo Umagu, nenechte si ujít krásu středověkých městeček, ochutnávku lanýžových delikates, oběd v tradiční konobě nebo romantický večer za zvuků kytar.

Štítky:
  • Gastronomie
  • Výlety
  • Chorvatsko
  • Istrie

Hlavním programem našich zájezdů na chorvatský poloostrov Istrie je cvičení. Nabízíme celou řadu stylů od aerobiku, posilování, tance až k lekcím v duchu body and mind a z nich zejména různé druhy jógy a pilates. Lekce vás čekají ráno a večer a mezitím si užijete spoustu jiné zábavy.

Vedle cvičení je samozřejmě dalším bodem programu pobyt u moře, slunce, voda, opalování. Co ale podniknout, když už vás relax na pláži omrzí nebo se slunce schová za mraky? Pro tyto případy máme několik tipů na celodenní nebo půldenní výlet.

Doporučené trasy výletů

Půldenní

  • Lanterna (Sunny resort Lanterna) – (přes Kaštelir a Vižinadu, ve Vižinadě na stopce doleva, pak údolím řeky Mirny) Motovun – Oprtalj – zpět (přes Buje a Novigrad) do Lanterny
  • Umag (apartmány Polynesia) – (přes Plovanii, odbočit v obci Kremenje) vinařství Kozlovič – Oprtalj – Motovun – zpět do Umagu

Celodenní

  • Lanterna (Sunny resort Lanterna) – (přes Kaštelir a Vižinadu, ve Vižinadě na stopce doleva, pak údolím řeky Mirny) Motovun – Oprtalj (oběd) – vinařství Kozlovič – Momjan (večeře v konobě Rino a případně večerní program u kostelu Chiesa San Moro) – zpět (přes Buje a Novigrad) do Lanterny
  • Umag (apartmány Polynesia) – (přes Buje) Motovun – Oprtalj (oběd) – vinařství Kozlovič (ochutnávka vín) – Momjan (večeře v konobě Rino a případně večerní program u kostelu Chiesa San Moro) – zpět do Umagu
Motovun a údolí Mirny
Motovun a údolí Mirny

Motovun

Kouzelné městečko Motovun je rozeseté po kopci v údolí řeky Mirny. Mohutné duby ze zdejších hlubokých lesů se v minulosti využívaly na stavbu benátských lodí. Dnes je oblast vyhlášená především díky lanýžům, které rostou v okolních lesích a v restauracích a prodejnách je najdete pod názvem tartufi. V nedaleké vesnici Livada je unikátní provoz na jejich zpracování a produkty s lanýži se prodávají na každém kroku. Z Motovunu po válce odešlo původní italské obyvatelstvo, ostatně jako z mnoha jiných istrijských měst, a začal chátrat. Naštěstí se díky snahám umělců podařilo středověký skvost zachránit. Vyrostly zde galerie, ateliéry, hotely a obnovené městečko se stalo oblíbeným cílem výletů. S pomocí vlády se dokonce podařilo zrekonstruovat historické opevnění tak, že dnes můžete Motovun obejít po hradbách.

Oprtalj

Za středověkými hradbami se schovává také malebná Oprtalj. Při procházkách mezi starými kamennými domy v úzkých uličkách návštěvníci snadno podlehnou nezaměnitelné atmosféře. Proslulé jsou početné místní kostelíky, zejména dominanta Oprtalje, kostel sv. Jiří z 16. století, nebo známý kostel sv. Rocha, který při příjezdu od Livady uvidíte ještě před hradbami. A hned za nimi vás čeká stylová restaurace Konoba Oprtalj, kde je naše další zastávka.

Konoba Oprtalj

Sedíte na terase nad údolím a kocháte se výhledem do krajiny. Čas se na okamžik zastaví. Obsluha je milá, prostředí příjemně domácí. Jídelníček nenabízí srbská jídla, ale domácí těstoviny či noky se zvěřinovým gulášem nebo s tartufama. My osobně sem rádi jezdíme na telecí nebo jehněčí peku. Peka se připravuje jako směs brambor a masa v železné pánvi s poklicí zahrabané do popela – a pozor, musí se objednat alespoň den předem. Úžasnou tečkou na závěr je domácí dezert z fety se smetanovým přelivem a zmrzlinou zakápnutý medem a sypaný drcenými vlašskými ořechy. Zdejší menu spolu s výhledem do údolí a jednoduchým posezením pod košatými stromy je zárukou pěkného odpoledne. Obvykle se s vámi přijde pozdravit sám kuchař a majitel v jedné osobě, který vám na rozloučenou nabídne nějaký domácí digestiv, ať už rakii, ořechovici nebo medovaču.

Vinařství Kozlovič

www.kozlovic.hr

V každém stánku na Istrii koupíte červené nebo bílé víno z domácí produkce. Musíte vybírat, místní vína mají různou kvalitu. Pokud ale chcete ochutnat opravdu dobré jakostní víno, zajeďte do vinařství Kozlovič poblíž obce Momjan. Už několik generací zde vyrábí kvalitní vína, která můžete najít na nápojových lístcích lepších hotelů.

Když dorazíte přímo na místo, překvapí vás moderní stavba na úbočí vinic, kde vám nabídnou vína k ochutnání. Můžete si objednat i něco k vínu – sýr, salámy. Posedíte na terase pod plachtou, která chrání před sluncem, nebo pod košatým stromem před vinařstvím s výhledem k Momjanu na protilehlém svahu.

Momjan – konoba Rino

Na doporučení přátel  jsme v Momjanu zavítali do konoby Rino a rozhodně jsme neudělali chybu. Nabízejí typické chorvatské pokrmy, ryby i speciality z původního istrijského hovězího plemene Boskarin. Za ochutnání stojí také skvělé domácí těstoviny. K jídlu je podáváno výtečné víno vlastní produkce Prelac, které by mohlo směle konkurovat vínu od Kozlovičů z protějšího kopce.

V jídelním lístku naopak nehledejte pokrmy obvyklé v turistických restauracích – ražniči, čevabčiči nebo pljeskavicu s džuvečem, které mají původ v srbské gastronomii. V poslední době není v Chorvatsku neobvyklé, že narazíte na nápis „Zde vaříme chorvatskou kuchyni, nenabízíme čevabčiči ani ražniči“.

Kostel Chiesa San Moro

Po dobré večeři je čas vydat se do kopce na večerní kytarový koncert pod širým nebem. Na programu bývá například flamenco. O přestávce je možné okusit vína z okolí nebo se prosmýknout podél kostela na prohlídku statku rodiny Sinkovič, který na mapě najdete jako Agroturizam San Mauro. Rodina zde hospodaří již od roku 1656 a poznáte ho snadno – u vstupní brány nehlídkují psi, ale prasata Pepa a Didi. Ta mají, kromě hlídání, ve správném období za úkol hledat v okolních lesích lanýže. Ze zadní terasy usedlosti jsme v dálce spatřili světla a hádali jsme, odkud pocházejí. Nebyl to ani Koper, ani Terst, ani Monfalcone, ale oblíbené italské letovisko Lignano.

Zpět