I cesta může být cíl

Letos jsme se rozhodli, že vyzkoušíme jiný způsob cestování než rychlý dálniční přesun z místa A do místa B. A dobře jsme udělali. Rádi bychom se podělili o některá zajímavá místa, která jsme projeli autem nebo na motorce cestou z Chorvatska nebo do Chorvatska.

Štítky:
  • Výlety
  • Chorvatsko
  • Slovinsko
  • Rakousko
  • Lanterna
  • Polynesia
Triglav
Triglav

Vršiška cesta, Triglav, Slovinsko

Při cestě do Chorvatska si můžete cestu zpestřit přejezdem Vršiškou cestou. Silnici z Krajnske Gory přes průsmyk Vršič v pohoří Triglav do údolí Soče začali budovat rusští váleční zajatci v roce 1915 a během několika měsiců ji dokončili. Poté ji měli během zimního období udržovat průjezdnou. Cesta se dnes jmenuje  Vršiška cesta má 48 číslovaných zatáček, toho polovina z nich na severní straně je stále původně dlážděných.

Ruska kapelica
Ruska kapelica

Na této cestě můžete narazit na Ruskou kapelicu, dřevěnou kapli. Kaple postavili zajatci v roce 2017 na památku svých soudruhů, kteří zde zahynuli v roce 2016 pod lavinou.

Nockalmstrasse
Nockalmstrasse

Nockalmstrasse, Rakousko

Zpoplatněná silnice Nockalmstrasse (12 EUR pro motorku v roce 2019) byla uvedena do provozu v roce 1981. Je dlouhá 35 km a je na ní celkem 52 ostrých číslovaných zatáček. Stoupá z Eben Reichenau (1 095 m n. m.) přes průsmyk Eisentalhöhe (2 049 m.n m.) do městečka Innerkrems (1 500 m n. m.).

Je to krásná panoramatická cesta, má skvělý povrch, ráj pro motorkáře, ale i s autem to stojí za to. Nelze jí projet s karavanem.

Velika Planina
Velika Planina

Velika Planina, Slovinsko

Velika Planina leží v Kamnicko-Savinjských Alpách na severu Slovinska. Je to náhorní plošina, která je už po staletí využívána jako pastva pro dobytek. Na náhorní plošinu je možné se dostat lanovkou nebo náročným pěším výstupem za 3,5 hodiny. Nahoře pak unavený turista může ochutnat tradiční pastýřské pokrmy.

Terme Snovnik
Terme Snovnik

Terme Snovnik

Toto místo jsme využili jako zastávku na cestě do chorvatské Lanterny, ve které pořádáme zájezdy s aktivním programem. Po celodenním putování můžete přenocovat v Terme Snovnik, termálních lázních u středověkého města Kamnik. Zde můžete zrelaxovat unavené tělo po cestě v termálních bazénech. Lázně nabízají množství wellness a sportovních aktivit, kde si vybere určitě každý. Kromě toho je možné navšívit saunový svet nebo zajít na masáž.

Zpět